Najvyšší súd znížil pokutu za neprístojnosti v šou Big Brother

Vydané 17. 1. 2008 o 11:38 Autor: čtk

Bratislava 17. januára (ČTK) - Najvyšší súd dnes o 200.000 korún na 1,9 milióna Sk znížil súhrnnú pokutu pre televíziu Markíza, ktorú jej za neprístojné zábery v reality šou Big Brother z roku 2005 uložila licenčná rada. Súd však potvrdil, že rada mohla televízii uložiť viac sankcií za jednu reláciu.

"Je prípustné, aby jedným skutkom boli porušené viaceré povinnosti, úhrn sankcií by však nemal presiahnuť hornú hranicu sankcie, ktorá bola dva milióny korún," odôvodnil svoje dnešné rozhodnutie senát.

Pokutou sa súd zaoberal už vlani v apríli, keď ju zrušil a vrátil rade na opätovné prejednanie. Na rozdiel od dnešného verdiktu senát dal vtedy za pravdu Markíze, ktorá namietala, že ju rada za jednu chybu potrestala viackrát. Okrem dvojmiliónovej pokuty za to, že reláciu vysielala v čase nevhodnom pre maloletých, totiž Markíza dostala aj stotisícovú pokutu za nesprávne označenie symbolom vekovej vhodnosti.

Neskôr súd v troch podobných prípadoch uznal, že v správnom konaní na rozdiel od trestného práve je možné uložiť viac trestov za jeden skutok, čo potvrdil aj dnešným rozhodnutím.

Miliónové pokuty začala rada ukladať v roku 2005 po spustení vysielania reality šou. Zábery zo skutočného života súťažiacich totiž priniesli na obrazovku vulgarizmy, nahotu, propagáciu omamných látok a zasahovanie do ľudskej dôstojnosti. V súčasnosti už podobné programy slovenské televízie neponúkajú.

Vyše dvojmiliónovú pokutu rada Markíze udelila preto, lebo zábery polonahých a podgurážených účastníkov reality šou televízia začala vysielať o 19:45, keď ich mohli vidieť aj deti. Programy nevhodné pre deti sa totiž môžu vysielať až po 22:00.

V pokutovanom programe do "vily" Big Brothera pozvala súťažiaceho z inej reality šou, známeho pod prezývkou Nemec. Ten mal aj s manželkou, profesionálnou striptérkou, vo "vile" rozprúdiť zábavu. Tanečnica sa vyzliekla donaha a potom spolu s manželom laškovali vo vírivke, a to vraj aj pod vplyvom alkoholu. Relácia tak podľa rady mohla u mladých ľudí vyvolať falošné ilúzie o sexualite a alkohole.

Reality show Big Brother v priemere na jeden diel podľa peoplemetrov sledovalo asi pol milióna divákov. Licenčnej rade v roku 2005 prišlo na program spolu 258 sťažností. Rada po ich preskúmaní televízii udelila pokuty v hodnote 11,5 milióna korún, väčšinu z nich súd potvrdil.

him boa

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: V akom stave sú slovenské autobusy, ak ich nepustia do Rakúska

Aká je kvalita autobusov na cestách.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Spoplatnený obsahMajstra populizmu nemá kto nahradiť

Skutočný talent vie škodiť aj z opozície.

  • 7dní
  • 30dní